Lengyelország és Magyarország – kivételes barátság
Az országaink közötti kötelék egészen egyedi jelenség. Ezer évnél is hosszabb, közös történelmünk során ritkán vívtunk egymással háborút, ám annál gyakrabban adtuk tanújelét az igaz barátságnak.
A polonica.hu oldal e szívélyes kapcsolat tárgyi lenyomatait, a mai Magyarország területén fellelhető lengyel emlékeket gyűjti egybe.
A Gellért-hegy falában, a Szabadság híd budai hídfőjének magasságában található a Sziklatemplom. 1926-ban jött létre az egykori Szent Iván-barlang helyén. Nyolc évvel később épült fel a templommal közvetlen összeköttetésben álló pálos rendi kolostor.
A pálosok magyar rend, amelyet az esztergomi Boldog Özséb alapított 1250-ben. 1382 óta Lengyelországban is működik – Częstochowában a Világos Hegyen (Jasna Góra). Éppen Lengyelországból érkeztek meg újból 1934-ben a pálosok, akik közel másfélszázados szünet után (1786-ban II. József császár betiltotta a rend működését és elkobozta vagyonát) visszakapták a Sziklatemplomot. Alig 17 évvel később a pálosok újból elveszítették ezt a helyet – a kommunista hatóságok a rendet feloszlatták, a szerzeteseket börtönbe zárták, a templom belsejét elpusztították, a bejáratát pedig befalazták. Csak 1989-ben adták újra vissza a pálosoknak a Sziklatemplomot, amelyet néhány éves felújítás után megnyitottak a hívők és a látogatók előtt.
A templomban található a częstochowai Szűzanya kápolnája. A templom többi részétől alacsony öntöttvas kerítés választja el, amelyet három címerpajzsot tartó stilizált angyal díszít. A baloldali pajzson Magyarország címere, a középsőn a pálos rend címere, a jobboldalin pedig Lengyelország címere található.
A kápolnában lengyel oltár helyezkedik el, amelynek fő eleme az arany koronás bronz sas – a lengyel címer ezen ábrázolásának alkotója Bronisław Chromy krakkói művész. A sas mellén a częstochowai Szűzanya ikonját idéző stilizált kép van elhelyezve – Teresa Błaszczyk alkotása. A kép két oldalán két imádkozó szent stilizált alakja látható – a pálos rend alapítója, boldog Özséb és szent Hedvig királynő.
A templomban kétnyelvű lengyel-magyar bronztábla is található a II. világháborús magyarországi lengyel menekültek emlékére, valamint egy dombormű Maksymilian Maria Kolbe emlékére.
hu-Zobacz na mapie
hu-Ukryj mapę - przeglądaj obiekty
© 2013 Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Budapeszcie
1068 Budapest, Városligeti fasor 16
projekt: d17.pl cms: webeditcms.pl; grafika: v4desing.pl