Magyar | Polski
wersja beta / beta verzió

Lengyelország és Magyarország – kivételes barátság

Az országaink közötti kötelék egészen egyedi jelenség. Ezer évnél is hosszabb, közös történelmünk során ritkán vívtunk egymással háborút, ám annál gyakrabban adtuk tanújelét az igaz barátságnak.

A polonica.hu oldal e szívélyes kapcsolat tárgyi lenyomatait, a mai Magyarország területén fellelhető lengyel emlékeket gyűjti egybe.

A Przemyśl erőd védőinek emlékműve

A Przemyśl erőd védőinek emlékműve Budapesten, amelyet Lengyelországban inkább a Przemyśl védőinek emlékműveként ismernek. A francia Verdun és a belga Antwerpen után akkoriban Európa harmadik erődje, Przemyśl védelme az I. világháború során lengyel földön az egyik legfontosabb hadművelet volt. Az erődöt 120 ezer katona védte, főleg magyarok. Az orosz csapatok csak 1915. március 20-án vették be, egyedül az erőd romjait foglalva el – a védők az erődítményeket és a nehézfegyverzetet felrobbantották. Przemyśl védői az élelmiszerhiány miatt adták meg magukat. Magyarországon Przemyśl védelme továbbra is a magyar katonák I. világháborús hősiességének a jelképe.

A Margit híd budai hídfőjénél álló emlékművet 1932. november 13-án avatták fel. Mészkő talapzaton álló oroszlánt ábrázol, amely mancsait szétlőtt ágyún és hadizászlókon tartja. Az oroszlán a vitézséget és a kitartást jelképezi. Az emlékmű talapzatán csak ez a felirat található: „Przemyśl 1914-1915”. Az emlékmű hátulján, a talapzaton elhelyezett fehér márványtáblán a következő magyar nyelvű felirat olvasható: „Przemyśl várában hősi halált magyar véreink dicső emlékezetére emelték a Bajtársak a Székesfőváros közönségének támogatásával – 1932. »Küzdtenek oroszlánként Magyarország várkapujában«. Legyen a példa örök”.

Az emlékmű szerzője Sződy Szilárd – az ő koncepciója győzött azon a pályázaton, amelyen csak az I. világháborúban személyesen harcoló alkotók vehettek részt.

hu-Zobacz inne obiekty:

hu-Zobacz na mapie

hu-Ukryj mapę - przeglądaj obiekty

© 2013 Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Budapeszcie
1068 Budapest, Városligeti fasor 16

projekt: d17.pl cms: webeditcms.pl; grafika: v4desing.pl

Ta strona używa plików Cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie Cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami używanej przeglądarki.
x